אאא

היום (חמישי) גזר בית המשפט הצבאי עונשים של 21 שנות מאסר ו-17 שנות מאסר על שני מחבלים שהיו חלק מחוליה שביצעה את הפיגוע בו נרצח דני גונן הי"ד.

השניים הורשעו במסגרת הסדר טיעון בעבירות של סיוע לגרימת מוות בכוונה וניסיון לגרימת מוות בכוונה, עבירות המקבילות לעבירת סיוע וניסיון רצח בישראל ובעבירות ביטחון נוספות.

מפסק הדין בעניינם עולה, כי השניים סייעו בידי המחבל מחמד חוסיני אבו שאהין, אשר ירה בגונן הי"ד ופצע אדם נוסף תוך שסיפקו לו נשק ותחמושת, וביצעו תצפיות באזור בו בוצע הפיגוע.

כזכור, הרוצח עצמו, מוחמד אבו שהין, נשלח אתמול (שני) בית הדין הצבאי ביהודה לשני מאסרי עולם במצטבר, אחד על הרצח עצמו והשני בגין ניסיון לגרימת מוות של שני בני אדם נוספים. גם 3,499,559 שקלים ייאלץ המחבל לשלם כפיצוי.

השופטים כתבו: "אין בעונשים אלו כדי להעניק מזור למשפחת המנוח או לרפא את כאב הפצועים, אך יש בהם את מידת הענישה הראויה המבטאת את הסלידה ואת שאט הנפש של בית המשפט ממעשיו הנתעבים של הנאשם, אשר חותרים תחת קיומה של חברה אנושית מתוקנת".

 תפיסת הרוצח, דוברות המשטרה

"מעשיו של הנאשם בוצעו באכזריות, בקור רוח ועל רקע לאומני ואידיאולוגיה קיצונית", נימקו השופטים, שלא קצבו את עונשו "מתוך מטרה להגן על שלומו וביטחונו של הציבור מפניו".

כזכור, אבו שהין פתח באש לעבר כלי רכב של קבוצת מטיילים ליד צומת הפרסה, במרחק קצר מההתנחלות דולב שבגזרת רמאללה. כתוצאה מהירי נפגעו כמה מנוסעי המכונית, בהם הנהג, דני גונן, בן 25 מלוד, שנפצע באורח אנוש ומת כעבור זמן קצר בבית החולים תל השומר. מטייל נוסף בשנות ה-20 לחייו נפצע קל עד בינוני.

דני גונן הי''ד (צילום: מתוך פייסבוק)
דני גונן הי"ד (צילום: מתוך פייסבוק)

אבו שאהין הודה במעשה לאחר שנתפס ונעצר כשבוע וחצי לאחר הפיגוע, שיחזר אותו והוביל את החוקרים לנשק שממנו ירה ואף הפליל את חבריו למעשה. יחידת המסתערבים של מג"ב שמה את ידיה על אמצעי הלחימה ששימשו את החוליה.

המחבל, תושב מחנה הפליטים קלנדיה, היה פעיל כוח 17 המקבל משכורת קבועה מהרשות הפלסטינית. בעבר הוא ריצה עונש מאסר בישראל לאחר שהודה בתכנון פיגועי דקירה וירי, אך שוחרר.